Point (-5,-3) Slope -2
Y - y1 = m (x - x1)
y + 3 = -2 (x + 5)
y + 3 = -2x - 10
y = -2x -13
The line will also go through the point (0, -13)
Answer: She has $1022 left.
Step-by-step explanation:
The total amount that Amee received an the end of year as bonus at work is $1550.
She went on a shopping spree, spending $225 at the department store, $275 at the home furnishing store, and $28 at the card shop. Therefore, the total amount that she spent at the department store, the home furnishing store, and the card shop is
225 + 275 + 28 = $528
Therefore, the total amount of her bonus that she has left is
1550 - 528 = $1022
Answer:
And we can find this probability using the normal standard distribution or excel and we got:
Step-by-step explanation:
For this case we assume the following complete question: "The pucks used by the National Hockey League for ice hockey must weigh between 5.5 and 6 ounces. Suppose the weights of pucks produced at a factory are normally distributed with a mean of 5.86 ounces and a standard deviation of 0.13ounces. What percentage of the pucks produced at this factory cannot be used by the National Hockey League? Round your answer to two decimal places.
"
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the weights of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
We are interested on this probability
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
If we apply this formula to our probability we got this:
And we can find this probability using the normal standard distribution or excel and we got:
Answer:
1651
Step-by-step explanation:
let s say that the price before the increase is x
to apply an increase of 9% it does x + x*0.09 = x*(1+0.09)=x*1.09
and we know that this value is 1800
so
x*1.09=1800
<=>
x = 1800/1.09=1651.376147
to the nearest penny it gives 1651