The Given Sequence is an Arithmetic Sequence with First term = -19
⇒ a = -19
Second term is -13
We know that Common difference is Difference of second term and first term.
⇒ Common Difference (d) = -13 + 19 = 6
We know that Sum of n terms is given by : 
Given n = 63 and we found a = -19 and d = 6






The Sum of First 63 terms is 10521
I thing you forfot to ipload the graphs! I see no graphs to choose from, just the question itself! Please provide to graphs in order to help. Thanks
Answer:
$190.80 gratuity tip.
Step-by-step explanation:
Adding up the initial cost and tax, it adds up to $1,272. Subtracting 85% from the total is $190.80.
We will be using this equation for this problem
d = ut + ½.at²
<span>Given:</span>
<span>initial velocity, u = 0 (falling from rest) </span>
<span>acceleration, a = +9.80 m/s²(taking down as the convenient positive direction) </span>
<span>Time = 1.0s, 2.0s, 3.0s, 4.0s, 5.0s </span>
<span>Using .. d = ½.at² each time (each calculation is the distance from the top) </span>
<span>For 1.0s .. d = ½ x 9.80 x (1²) = 4.90 m </span>
<span>For 2.0s .. d = ½ x 9.80 x (2²) = 19.60 m </span>
<span>3.0s .. d = 44.10m (you show the working for the rest) </span>
<span>4.0s .. d = 78.40 m </span>
<span>5.0s .. d = 122.50m </span>
<span>Plot distance (displacement from the top) on the y-axis against time on the x-axis (label axes and give units for each).The line of best fit will be a smoothly upward curving line getting progressively steeper. Do not join graph points with straight lines.</span>
Let's start first by writing down the given:
σ = 100
sample mean = 450
sample size = 25
These information, plus the fact that we know that the population is approximately normally distributed, would tell us that we can use the
normal distribution curve in analyzing the problem.
A confidence interval of the mean is just a range statistically estimated to contain the population mean. For a 90% confidence interval, we would look at the Z-table and see where 90% of the data falls. We'll notice that it will fall within
1.645 standard deviations of the mean.
Next, we look for the standard error of the mean. This will have a formula

The standard error would just therefore be equal to

Lastly, we just get the product of the standard error and 1.645 and add it to 450 for the maximum value and subtract it to 450 for the minimum value.

ANSWER: 417.1<μ<482.9