Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743
Answer:
C option: 6 feet
Step-by-step explanation:
Since Yolanda wants to keep the pool in proportion to the model, the ratio of diameter to depth of model and the pool will be same.
Let the depth of pool is x feet.
Ratio of Diameter to Depth of Model = Ratio of Diameter to Depth of pool
This means the depth of pool should be 6 feet if Yolanda wants to keep the pool in proportion to the model.
Plz give brainliest
Molly can use her mode to show that she is doing better than the other three students.
Ashlee’s mode is 94, Belen’s mode is 79, Molly’s is 98, and Sofia doesn’t have a mode. The highest is Molly, so she should use her mode to show she is doing better.
Answer:
<h2>$352</h2>
Step-by-step explanation:
Find out the price of one bagel by dividing the price by the number of bagels:
350 Bagels = $168
1 Bagel = $0.48
475 Bagels = $209
1 Bagel = $0.44
0.48 > 0.44
This means the second bakery has the lower price.
Louis wants 800 bagels, so multiply the price by 800.
0.44 * 800 = $352
You can check it's lower by comparing it with the first bakery.
0.48 * 800 = $384
384 > 352