Answer:
9.2 ounce bottle cost $6.12 is better buy with unit price of $0.22
Step-by-step explanation:
Unit price of any product is given by
unit price = weight of product/ price of product
Given sizes
A
13.5 ounces bottle cost $2.98
cost of 1 ounce of shampoo for this size = cost price/weight of shampoo
cost of 1 ounce of shampoo for this size =2.98/13.5 = $0.22
Unit price for this size is $.022
B
9.2 ounce bottle cost $6.12
cost of 1 ounce of shampoo for this size = cost price/weight of shampoo
cost of 1 ounce of shampoo for this size =6.12/9.2 = 0.66
Unit price for this size is $0.66
As $0.22 is less than $0.66 thus,
9.2 ounce bottle cost $6.12 is better buy.
1. Consider square ABCD. You know that

then

2. Consider traiangle AED. F is mipoint of AE and G is midpoint of DE, then FG is midline of triangle AED. This means that

3. Consider trapezoid BFGC. Its area is
where h is the height of trapezoid and is equal to half of AB. Thus,

4.

5. Note that angles EGC and CGD are supplementary and

Then

Answer: 
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
Given the linear regression of Y: "Annual salary" as a function of X: "Mean score on teaching evaluation" of a population of university professors. It is desired to study whether student evaluations are related to salaries.
The population equation line is
E(Y)= β₀ + β₁X
Using the information of a n= 100 sample, the following data was calculated:
R²= 0.23
Coefficient Standard Error
Intercept 25675.5 11393
x 5321 2119
The estimated equation is
^Y= 25675.5 + 5321X
Now if the interest is to test if the teaching evaluation affects the proffesor's annual salary, the hypotheses are:
H₀: β = 0
H₁: β ≠ 0
There are two statistic you can use to make this test, a Student's t or an ANOVA F.
Since you have information about the estimation of β you can calculate the two tailed t test using the formula:
~
= 25.1109
The p-value is two-tailed, and is the probability of getting a value as extreme as the calculated
under the distribution 
p-value < 0.00001
I hope it helps!
Opposite angles of an inscribed quadrilateral are supplementary, so it is true that ...
... B. m∠A + m∠C = m∠B + m∠D . . . . . = 180°
Answer with explanation:
It is given that , ride at an amusement park moves the riders in a circle at a rate of 6.0 m/s.

Radius of Circle = 9.0 meters
Acceleration is rate of change of velocity,which will be perpendicular to radius vector.
Also, in terms of mathematics, line from center that is radius , to point of contact that is tangent line ,which is on the circle are perpendicular to each another.
→r(radius vector) ⊥ a(Acceleration vector).
So, In option A, Radius vector is Perpendicular to acceleration of riders.