Answer:
0.07
a. the distribution will be a normal distribution.
c. we would suspicious ins there is a 2 % chance of getting the required value.
Step-by-step explanation:
Let the number of times, t be = 50
Assuming that the die is fair
standard deviation = 1.71
mean = 3.5
suppose we want tp find the probability of a 2 showing. The solution becomes:
probability = 
c. the mean of rolls will be 0.07
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
32/48= 16*2/16*3= 2/3
Answer:
A. Carla is on the right track because she is finding the slopes of consecutive sides to check for perpendicular sides.
Step-by-step explanation:
Only adjacent sides can be perpendicular, so Jonah's approach of finding slopes of opposite sides cannot work.
Carla is on the right track; choice A.
We have
1.234 in-----> 1+(0.234) in
we know that
1/64=0.015625
so
0.234/0.015625=14.98-----> 15
15/64-----> 0.234
therefore
1.234 in is equal to -----------> 1 15/64 in
the answer is
1 15/64 in
1/9 * 54/1 = 54/9.
So she is walking 6mph.