Answer:
650 grams
Explanation:
Given that acetylene gas reacts with oxygen to produce caobon dioxide, water and heat and the unbalnced equation is

Gram-formula mass of
g/mol
So, mass of 1 mole of acelylene is 26 grams
Therefore, mass of 25 moles of acelylene=25x26=650 grams
Hence, the mass of 25 moles of acelylene is 650 grams
When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed
<span>When two electrical charges, of
opposite sign and equal magnitude, are separated by a distance, a dipole is
established. The size of a dipole is measured by its dipole moment (</span>μμ). Dipole moment is measured in Debye
units, which is equal to the distance between the charges multiplied by the
charge (1 Debye equals 3.34×10−30Cm3.34×10−30Cm). The dipole moment
of a molecule can be calculated by Equation 1.11.1:
μ = qr
where
<span>
<span>μ⃗ μ→ is the dipole moment vector</span>
<span>qiqi is the magnitude of the ithith charge, and</span>
<span>r⃗ ir→i is the vector representing the position
of ithith charge.</span>
</span>
r = μ/q
<span>r = [0.838D(3.34×10−30 C⋅m/ 1D)]/ (1.6×10−19
C) *0.124
</span>
r = 1.41 x10^-10 m
Answer:
EMF = -0.17 V
No
Explanation:
For the reaction :
Cd(s) + Fe2+(aq) → Cd2+(aq) + Fe(s)
we will be using the Nersnt equation to calculate Ecell:
Ecell = Eº -0.0592 V/2 ln Q
where Q = ( Fe⁺² )/ (Cd²⁺)
and (Fe²⁺) and (Cd²) are the molar concentration of Fe²⁺ and Cd²⁺
Reduction
Fe²⁺ + 2e⁻ ⇒ Fe(s) Eº red = -0.4400 V
Oxidation
Cd (s) ⇒ Cd²⁺ + 2e⁻ Eº ox = +0.4000 V
Eºcell = Eox + Ered = 0.4000 V + (-0.4400 V) = -0. 0400 V
Ecell = Eº -0.0692 V/2 ln Q = -0.0400 V - 0.0592/2 ln ( 0.80/0.010 ) = -0.17V
No because Eºcell is negative and ΔºG will be positive since
ΔºG = -nFEºcell
Reactivity is a chemical
property of a substance. According to EPA regulations, it is normally unstable
and readily
undergoes violent change without
detonating. it can explode or violently react when exposed to water, when
heated, or under STP.