answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
1 year ago
8

a number, n, is added to 15 less than 3 times itself.The result is 101.Which equation can be used to find the value of n? 3n-15+

n=101 3n+15+n=101 3n-15-n-101 3n+15-n=101
Mathematics
1 answer:
Arturiano [62]1 year ago
4 0
To solve for the system of equations, I will write the equation down as I rewrite the written form.
a number, n, (n) is added to 15 less than 3 times itself (+3n -15). The result is (=) 101. (101)
Now let's write only what's in the parenthesis.
n + 3n -15 = 101.
The correctly written form in your answers is:
3n - 15 + n = 101, your first answer.
You might be interested in
Consider the two triangles. Triangles W U V and X Z Y are shown. Angles V U W and Y X Z are congruent. Angles U W V and X Z Y ar
kenny6666 [7]

Answer:

B. Show that the ratios StartFraction U V Over X Y EndFraction and StartFraction W V Over Z Y EndFraction are equivalent, and ∠V ≅ ∠Y.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A race car driver lost 8 seconds off the leader for each of the 3 pit stops the driver made. At each of the next 2 pit stops the
LiRa [457]
The answer would be A.
if he lost 8 seconds off of 3 pit stops that means he lost 24 seconds. if he can’t 10 seconds for the 2 he made, he gained 20. so therefore, he is only 4 seconds behind the leader. I hope this helps :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
norman purchased 3.5 lb of his favorite mixture of dried fruits to use in trail mix the total cost was $16.87 how much does the
Alex_Xolod [135]
To do this we will divide d amount of dollars by d amount of lbs.

Lets do it:-
 
16.87 ÷ 3.5 = 4.82
1 lb of trail mix is for $4.82
 
CHECK OUR WORK:-
 
4.82 × 3.5 = 16.87
We were RIGHT!!
 
So, 1 lb of trail mix costs $4.82.
 
Hope I helped ya!! xD
8 0
1 year ago
a direct variation function contains the points ( -8, -6 ) and (12,9 ) . Which equation represents the function ?
9966 [12]

Answer:

y = \frac{3}{4} x

Step-by-step explanation:

Given that the quantities vary directly then the equation relating them is

y = kx ← k is the constant of variation

To find k use either of the 2 given points

Using (12, 9), that is x = 12 when y = 9, then

k = \frac{y}{x} = \frac{9}{12} = \frac{3}{4}

y = \frac{3}{4} x ← equation of variation

8 0
1 year ago
Which phrase describes the perpendicular distance between two bases of a cylinder
Flura [38]

Answer:

The height of the cylinder

Step-by-step explanation:

The perpendicular distance between two bases of a cylinder is not going to be the radius or diameter of the bases (because it is BETWEEN the bases, not ON them) and it is not the area of the bases because the area of a shape cannot be a distance.

So, the only option left is the height of the cylinder, which is the correct answer.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Which lines are parallel if m4 = m5? Justify your answer.
    7·1 answer
  • A master roofer can cover a garage in 1 hour less than the roofer's new assistant.
    10·1 answer
  • Compare the two functions described below.
    15·1 answer
  • Jane is one of 50 students to take a standardized math test that includes 100 multiple choice questions. If she has the highest
    7·1 answer
  • Maddie and her friends are making s'mores over the campfire. they have a bag of 48 marshmallows, 2 packs of graham crackers cont
    8·1 answer
  • Hitung jarak di antara titik P(7, 1) dengan titik Q(7, 8) ​
    13·1 answer
  • 7. All of the following are perfect square trinomials EXCEPT one. Which is it?
    7·1 answer
  • Which statement best explains the relationship between lines FG and HJ?
    10·2 answers
  • I WILL GIVE YOU BRAINLIEST Jessica's friend tried to find the side length of a square garden, but made a mistake: 12 24*+ 13 12
    8·2 answers
  • 88 books cost \$19.60$19.60dollar sign, 19, point, 60. Which equation would help determine the cost of 101010 books? Choose 1 an
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!