Answer:
It is cheaper to make the part in house.
Explanation:
Giving the following information:
Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13.
Current unit costs for part B13 are as follows:
Direct materials $12
Direct labor 9
Factory rent 7
Administrative costs 10
General factory overhead (allocated) 7
Total $45
If Harrison decides to buy part B13, 50% of the administrative costs would be avoided.
To calculate whether it is better to make the par in-house or buy, we need to determine which costs are unavoidable.
Unavoidable costs:
Factory rent= 7
Administrative costs= 5
General factory overhead= 7
Total= 17
Now, we can calculate the unitary cost of making the product in-house:
Unitary cost= direct material + direct labor + avoidable administrative costs
Unitary cost= 7 + 5 + 5= $17
It is cheaper to make the part in house.
Answer: disturbance handler; decisional; more through others.
Explanation:
As a new manager, Candace has had to learn a lot, and sometimes her job is more stressful than she expected. As a manager, she needs to fulfill many roles. Candace schedules employees for shifts at the front desk, in the dog play areas, and in the bathing and grooming rooms.
This is part of the disturbance handler role of management, which falls under the decisional component. To adapt to being a manager, Candace has had to get things done by working more through others.
Answer:
Purchase Decision Process
Explanation:
The purchase decision process is the one through which the a buyer makes his decision of buying a certain product.
This consumer buying process has five step which they use to make their decision, are following;
- Need or Problem Recognition.
- Information Search.
- Evaluation of Alternatives.
- Purchase Decision.
- Post-Purchase Evaluation.
I hope the answer is helpful.
Thanks for asking.
Answer:
The current price of the stock is b. $38.62
Explanation:
Hi, in order to find the current price of the stock, first we need to find the amount paid as a constant dividend, the formula is as follows.

So, things should look like this


So the amount of constant dividend tha this company is paying is $1.12/share
Now we can find the current price using the same equation and solving for "Price",


Therefore, the current price of the stock is $38.62, that would be option b.
Best of luck:
Answer:
Deprecation base=$26,300
Explanation:
Given Data:
Cost of machine=$28,000
Tax=$125
Fees=$200
Shipping charges=$500
Paid to contractor to build and wire a platform for the machine=$475
Salvage value=$3000
Useful life = 6 years
Required:
Depreciation base of Cominsky's new machine=?
Solution:
Deprecation base=Acquisition Cost-Salvage Value
Acquisition Cost:
It is the cost which involves the buying of asset and making the asset to work. In our case:
Acquisition Cost=Cost of machine+Tax+Fees+Shipping charges+Paid to contractor to build and wire a platform for the machine
Acquisition Cost=$28,000+$125+$200+$500+$475
Acquisition Cost=$29300
Deprecation base=Acquisition Cost-Salvage Value
Deprecation base=$29300-$3000
Deprecation base=$26,300