I presume this is meant to be exponential.
When f(x) = a(b)^x, a represents the starting value, b represents change, and x represents time.
The population began in 2000 (x = 0). This makes the equation equal to 78,500, which is your starting value and population in 2000.
1.02 means that the initial value is multiplied by 1.02 or 102% each year. Therefore, there is a 2% increase.
Answer:
$25000
Step-by-step explanation:
If the salvage value is 20% of the cost, then 80% of the cost will be depreciated over 10 years. Over the 5 years from Jan 1 20X1 to Dec 31 20X5, the $10,000 accumulated depreciation represents 5/10 of that 80%, or 40% of the initial cost.
$10,000 = 0.40 × cost
$10,000/0.40 = cost = $25,000
The acquisition cost of the equipment was $25,000.
Answer: 2%, second option is correct.
Step-by-step explanation:
To state 1/50 in percent, divide 1 by 50, then multiply by 100
=( 1 ÷ 50) x 100
= 0.02 x 100
= 2%
I hope this helps, please mark as brainliest.
Answer:
Step-by-step explanation:
To calculate the weighted moving average for period 13 with weights 0.4 and 0.3.
P13 = (30.7x 0.4) + (42.0x 0.3)
P13 = 12.28 + 12.60
P13 = 24.88
<span>We can solve the following equation: 5 x - 70 = 60, where x is the height of a kakapo in inches : 5 x - 70 + 70 = 60 + 70 ( we will add 70 to the both sides of an equation ), 5 x = 130, x = 130 : 5, x = 26 inches. We can prove it: 26 * 5 - 70 = 130 - 70 = 60 inches ( the height of an emu in inches ). Answer: The height of a kakapo is 26 inches.Hope I helped! :) Cheers!</span>