18 pears subtract by 2 wich will equal 16 pears...
18-2=16
------------------------------------------------------------------
Push Mower
------------------------------------------------------------------
It takes 5 hours to complete the job
1 hour = 1/5 of the job
------------------------------------------------------------------
Riding Lawn Mower
------------------------------------------------------------------
It takes 3 hours to complete the job
1 hour = 1/3 of the job
------------------------------------------------------------------
Push Mower + Riding Lawn Mower
------------------------------------------------------------------
1 hour = 1/5 + 1/3
1 hour = 3/15 + 5/15
1 hour = 8/15 of the job.
------------------------------------------------------------------
Calculate time needed to complete
------------------------------------------------------------------
8/15 of the job takes 1 hour
8/15 of the job = 1 hour
------------------------------------------------------------------
Divide by 8/15 on both side
------------------------------------------------------------------
8/15 ÷ 8/15 of the job = 1 ÷ 8/15 hour
Whole of the job = 1 x 15/8 hours
Whole of the job = 15/8 hours
Whole of the job = 1 7/8 hours
------------------------------------------------------------------
Answer: 1 7/8 hours
------------------------------------------------------------------
Answer:
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Step-by-step explanation:
Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet
17.50 feet of ribbon cost = $10.50
1 foot of ribbon cost = x
Cross Multiply
17.50 × x = 1 foot × $10.50
x = 1 foot × 10.50/17.50
x = $0.6
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
The mean is just the arithmetic average...
Sample A=8.1
Sample B=8.11
Both Samples=8.105
So Ryan would be closer to being correct given either of or both samples.
There are 15 students who take Latin, and 10 students who take both.
Therefore:
15+10 =25 total students taking Latin
25students / 50 total students = 1/2
The answer is 1/2.