Need the statements to answer don’t you
The picture in the attached figure
step 1we know that
It is given that AD and BD are bisectors of ∠CAB and ∠CBA respectively.
Therefore,
x = ∠CAB/2 -----> equation 1
y = ∠CBA/2 -----> equation 2
step 2In triangle ABC,
∠CAB + ∠CBA + ∠ACB = 180° ----> [The sum of all three angles of a
triangle is 180°]
∠CAB + ∠CBA + 110° = 180°
∠CAB + ∠CBA = 180° - 110°
∠CAB + ∠CBA = 70° ------> divide by 2 both sides
∠CAB/2 + ∠CBA/2 = 70/2 -------> equation 3
substitute equation 1 and equation 2 in equation 3
x+y=35
hence
the answer isx+y =35°
⇒ x + y = 35° ...[From equation (1) and (2)]
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Answer:
The probability that it will take more than 10 minutes for the next student to arrive at the library parking lot is 0.0821.
Step-by-step explanation:
The random variable <em>X</em> is defined as the amount of time until the next student will arrive in the library parking lot at the university.
The random variable <em>X</em> follows an Exponential distribution with mean, <em>μ</em> = 4 minutes.
The probability density function of <em>X</em> is:

The parameter of the exponential distribution is:

Compute the value of P (X > 10) as follows:


Thus, the probability that it will take more than 10 minutes for the next student to arrive at the library parking lot is 0.0821.