Answer:
a. 95% confidence interval estimate for the population mean amount of paint included in a 1-gallon can is 0.998±0.0055
b. <u>No,</u> because a 1-gallon paint can containing exactly 1-gallon of paint lies <u>within</u> the 95% confidence interval.
c. Yes. The population amount of paint per can is assumed normally distributed, because confidence interval calculations assume normal distribution of the parameter.
d. 90% confidence interval is 0.998±0.0046. The answer in b. didn't change; 1-gallon paint can containing exactly 1-gallon of paint lies <u>within</u> the 90% confidence interval. The manager <u>doesn't have</u> a right to complain to the manufacturer.
Step-by-step explanation:
Confidence Interval can be calculated using M±ME where
M is the sample mean amount of paint per 1-gallon can (0.998 gallon)
ME is the margin of error from the mean
And margin of error (ME) can be calculated using the equation
ME=
where
- z is the corresponding statistic in the 95% confidence level (1.96)
- s is the sample standard deviation (0.02 gallon)
- N is the sample size (50)
Then ME=
≈0.0055
95% confidence interval is 0.998±0.0055
90% confidence interval can be calculated similary, only z statistic is 1.64.
ME=
≈0.0046
90% confidence interval is 0.998±0.0046
Answer: The width of the garden is 18 feet. The area of the garden is 432ft^2.
Step-by-step explanation:
84-24*2=36
36/2=18
18*24= 432
Answer:
<h2>
5,936.76 feet/day</h2>
Step-by-step explanation:
Formula to use to get the speed is expressed as speed = Distance/Time
Given parameters
Distance = 94km
Time = 7.5weeks
Since we are to express the answer in feet per day, we will convert the distance to feet and time to days.
For the distance:
Given the conversion
1 km = 3280.84 feet
95km = (95*3280.84)feet
95km = 311,679.8 feet
For the time:
If 1 week = 7 days
7.5weeks = (7.5 * 7)
7.5weeks = 52.5 days
Speed In ft/day = 311,679.8 feet/ 52.5 days
Speed in ft/day = 5,936.76 feet/day
<em>Hence the speed in feet per day is 5,936.76 feet/day</em>
I thing you forfot to ipload the graphs! I see no graphs to choose from, just the question itself! Please provide to graphs in order to help. Thanks
First, create a scale that includes all the numbers- that being, you can plot both the minimum and maximum values on it.
Next, draw a line of a set height (I tend to use 2 squares in my work) where the median is. Next, draw similar lines, at the same height, for the rest of the values- both quartiles and the maximum values. You can obviously do this in whatever order you like, but that's how I do it.
Next, join up the tops and bottoms of the quartiles, with the median in the middle, and connect the middles of the quartiles to their corresponding minimum or maximum values.
Voila, my friend. You have a box plot.