Answer:
15d + 50 = 125
15d = 75
5 days
Step-by-step explanation:
Her total must equal $125.
She has $50 so far.
50 + _____ = 125
In the blank, we will put what she will earn by walking the dogs.
Each day she will earn $15. In d number of days, she will earn 15d.
The equation is:
50 + 15d = 125
15d + 50 = 125
We can subtract 50 from both sides to get
15d = 75
Now we solve the equation to find the number of days.
We divide both sides by 15.
15d/15 = 75/15
d = 5
She will need to walk the dogs for 5 days.
The table shows the results of (p ^ q) and results of (p ^ r) for all possible outcomes. We have to tell which of the outcomes of union of both these events will always be true.
(p ^ q) V (p ^ r) means Union of (p ^ q) and (p ^ r). The property of Union of two sets/events is that it will be true if either one of the event or both the events are true i.e. there must be atleast one True(T) to make the Union of two sets to be True.
So, (p ^ q) V (p ^ r) will be TRUE, if either one of (p ^ q) and (p ^ r) or both are true. From the given table we can see that only the outcomes A, B and C will result is TRUE. The rest of the outcomes will all result in FALSE.
Therefore, the answer to this question is option 2nd
Answer:
-1/4 meter per minute
Step-by-step explanation:
Since, the volume of a cube,

Where, r is the edge of the cube,
Differentiating with respect to t ( time )

Given, 
Also, V = 8 ⇒ r = ∛8 = 2,
By substituting the values,



Hence, the rate of change of an edge is -1/4 meter per minute.
(I'm going to use brackets as my absolute value bars lol)
[5 x -3]
[-15]
=15
Answer: u= ( 4342.08, 5145.92).
Step-by-step explanation: the population mean is estimated using the sample by the formulae assuming a 95% confidence level
u = x' + Zα/2 * (√σ/n) or x' - Zα/2 * (√σ/n)
u = estimated population mean
x' = sample mean = 4744
n = sample size =8
σ = sample standard deviation. = 580
α = level of significance = 1- confidence level = 1-0.95= 0.05
Zα/2 = z score from the normal distribution table for a 2 tailed test = 1.96
First boundary value for interval
u = 4744 + 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 + 1.96 * (205.0609)
u = 4744 + 401.92
u = 5145.92
Second boundary value for interval
u = 4744 - 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 - 1.96 * (205.0609)
u = 4744 - 401.92
u = 4342.08
Thus the confidence interval for population mean is
u= ( 4342.08, 5145.92).