$32 for each hockey stick
Step-by-step explanation:
71+25=96
Answer:
A) Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.
Step-by-step explanation:
Given
John's commute to work
Sheri's commute to work

John's commute to work in miles per hour = 
Sheri's commute to work in miles per hour =
We can see that Sheri has a faster commute.
Difference between the rates =
∴ Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.
Answer:
<h2>See the explanation.</h2>
Step-by-step explanation:
a.
The initial length of the candle is 16 inch. It also given that, it burns with a constant rate of 0.8 inch per hour.
After one hour since the candle was lit, the length of the candle will be (16 - 0.8) = 15.2 inch.
After two hour since the candle was lit, the length of the candle will be (15.2 - 0.8) = 14.4 inch. The length of the candle after two hours can also be represented by {16 - 2(0.8)}.
Hence, the length of the candle after t hours when it was lit can be represented by the function,
.
at t = 20.
b.
The domain of the function is 0 to 20.
c.
The range is 0 to 16.
Answer:
B) 5 (x minus 3)
C) 4 x + 3 y minus 15 minus 3 y + x
E) Negative 20 minus 3 x + 5 + 8 x
tep-by-step explanation:
5x minus 15
5x - 15
5(x - 3)
4 x + 3 y minus 15 minus 3 y + x
4x + 3y - 15 - 3y + x
5x - 15
Negative 20 minus 3 x + 5 + 8 x
-20 - 3x + 5 + 8x
5x - 15