answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
1 year ago
9

Mya applied the distributive property to write the equivalent expressions below

Mathematics
2 answers:
Rus_ich [418]1 year ago
6 0

Answer:

Mya wrote two expressions that are not equivalent

Step-by-step explanation:

45 +72 does not equal to 9(5+9)

9(5+9) = 45 + 81

Alex73 [517]1 year ago
4 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I dislike these kinds of questions. I could argue either of 2 answers - b and d.

b says that her error was that she wrote two expressions that are not equivalent and that is true. She did not write equivalent expressions.

d says she didn't use a common factor to both terms and that is true.

The actual answer is that she made a silly error which we all often do.

8 * 9 is 72

so the distributive property should be

9(5 + 8)

So, what's the answer? I would pick D, but hold your nose when you enter it.

You might be interested in
For the lunch special at a high school cafeteria, students can get either salad or french fries as a side order. The following t
LekaFEV [45]

Answer: E

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
During the 2005 football​ season, Team Tackle beat Team Sack by 3 points. If their combined scores totaled 15​, find the individ
Verizon [17]

Answer:

Team tackle scored 9 points.

Team Sack scored 6 points.

Step-by-step explanation:

9+6=15 and 9 is three more than 6.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the given expression in the form 3^u where u is a constant or an algebraic expression.
lawyer [7]
Simplifying the given expressions we proceed as follows:
(5sqrt3)^x
=5^x*(3^1/2)^x
=5^x*3^x/2
=5^x3^u
where u=x/2


(1/2)^(x-3)
=1/2^(x-3)
=2^-(3-x)
=2^u
where u=-(3-x)

9/3sqrt(3)
=3/(3)^(1/2)
=3(3)^(-1/2)

16/(3sqrt (2^x))
=1/3*(2^4*2^(-x/2))
=1/3*2^(4-x/2)
=1/3*2^u
where:
u=4-x/2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which equation can be used to solve for c? Triangle A B C is shown. Angle A C B is 90 degrees and angle A B C is 35 degrees. The
aliina [53]

Answer:

The correct option is B) c=\frac{5}{\cos35^0}.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Angle A C B is 90 degrees and angle A B C is 35 degrees.

The required figure is shown below:

We need to find the value of c.

Use the trigonometric function: \cos\theta=\frac{Adjacent}{Hypotenuse}

\cos35^0=\frac{5}{c}

c=\frac{5}{\cos35^0}

Hence, the correct option is B) c=\frac{5}{\cos35^0}.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
This year I will have 180 hours free in which I can watch TV or watch movies. Each movie lasts 2 hours, and I'll be able to watc
bekas [8.4K]

Step-by-step explanation:

ESLAC  

5 0
2 years ago
Other questions:
  • At the zoo the yellow birds are fed 1/3 of a bag of seed each day. The bluebirds get fed 1/4 as much as the yellow birds. how mu
    14·2 answers
  • Which scenario is most likely the one shown on the graph?
    5·2 answers
  • A steel hex nut has two regular hexagonal faces and a hole with a diameter of 0.4 cm through the middle. Its mass is 3.03 grams.
    12·2 answers
  • To babysit one child, Fernando charges $10 to drive to the appointment plus $4 per hour. He saves 30% of the total amount he ear
    5·2 answers
  • you are buying a new printer and a new scanner for your computer and you cannot spend over $150. The printer you want costs $80.
    14·1 answer
  • The nutrition fact sheet at a fast food restaurant says a small portion of chicken nuggets contain 190 calories, and 114 calorie
    6·2 answers
  • Scientists discover two planets orbiting a distant star. The average distance from the star to Planet A is 4 AU, and it takes 43
    11·1 answer
  • A dvd normally costs $15. It is reduced to $9.75 in a sale. How much is the percentage reduction
    9·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • Rachel has a drawing that measures 4 inches in length and 6 inches in width. She wants to enlarge the drawing to fit on a poster
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!