Sedimentary rock can be minazute by adding more heat n pressure
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.
The formula we will use is:
pH = 0.5 (pKa – log C)
where C is the concentration of sulfathiazole in molarity
or mol / L
Since all values are given, we can compute directly for
pH:
pH = 0.5 (7.12 – log 0.002)
<span>pH = 4.91</span>
Answer:
The mass of water = 219.1 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of aluminium = 32.5 grams
specific heat capacity aluminium = 0.921 J/g°C
Temperature = 82.4 °C
Temperature of water = 22.3 °C
The final temperature = 24.2 °C
Step 2: Calculate the mass of water
Heat lost = heat gained
Qlost = -Qgained
Qaluminium = -Qwater
Q = m*c*ΔT
m(aluminium)*c(aluminium)*ΔT(aluminium) = -m(water)*c(water)*ΔT(water)
⇒with m(aluminium) = the mass of aluminium = 32.5 grams
⇒with c(aluminium) = the specific heat of aluminium = 0.921 J/g°C
⇒with ΔT(aluminium) = the change of temperature of aluminium = 24.2 °C - 82.4 °C = -58.2 °C
⇒with m(water) = the mass of water = TO BE DETERMINED
⇒with c(water) = 4.184 J/g°C
⇒with ΔT(water) = the change of temperature of water = 24.2 °C - 22.3 °C = 1.9 °C
32.5 * 0.921 * -58.2 = -m * 4.184 * 1.9
-1742.1 = -7.95m
m = 219.1 grams
The mass of water = 219.1 grams