<span>Answer:
For this problem, you would need to know the specific heat of water, that is, the amount of energy required to raise the temperature of 1 g of water by 1 degree C. The formula is q = c X m X delta T, where q is the specific heat of water, m is the mass and delta T is the change in temperature. If we look up the specific heat of water, we find it is 4.184 J/(g X degree C). The temperature of the water went up 20 degrees.
4.184 x 713 x 20.0 = 59700 J to 3 significant digits, or 59.7 kJ.
Now, that is the energy to form B2O3 from 1 gram of boron. If we want kJ/mole, we need to do a little more work.
To find the number of moles of Boron contained in 1 gram, we need to know the gram atomic mass of Boron, which is 10.811. Dividing 1 gram of boron by 10.811 gives us .0925 moles of boron. Since it takes 2 moles of boron to make 1 mole B2O3, we would divide the number of moles of boron by two to get the number of moles of B2O3.
.0925/2 = .0462 moles...so you would divide the energy in KJ by the number of moles to get KJ/mole. 59.7/.0462 = 1290 KJ/mole.</span>
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
Answer:
K = 6.5 × 10⁻⁶
Explanation:
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
Use PV=nRT to find the initial pressure of C₅H₆O₃
P (2.50) = (0.0493) (0.08206) (473)
P = 0.78atm
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
0.78atm 0 0
0.78 - x x 3x
1.63atm = 0.78 - x + x + 3x
P(total) = 0.288atm
C₅H₆O₃ = 0.78 - 0.288
= 0.489atm
C₂H₆ = 0.288atm
CO = 0.846atm

= 0.379


= 6.5 × 10⁻⁶
Answer:D. 2857 joules
Explanation:
Not going to lie I guessed but got it right