Answer:
a) 95% confidence interval for the population proportion of all young adults in Kentucky who received help from their parents.
( 0.0761 , 0.3239)
b) Margin of error = 0.1264.
Step-by-step explanation:
<u>Explanation</u>:-
Given '8' persons in a random sample of 40 young adults who recently purchased a home in Kentucky received help from their parents.
sample proportion of success 
q = 1=p
q = 1-0.2 = 0.8
a)
95% confidence interval for the population proportion of all young adults in Kentucky who received help from their parents.


(0.2 - 0.1239,0.2+0.1239)
( 0.0761 , 0.3239)
b) the margin of error for a 95% confidence interval for the population proportion.
For the 95% confidence interval ∝= 0.05 and zₐ = 1.96≅2.


Margin of error for a 95% confidence interval for the population proportion.
Margin of error = 0.1264.
Answer:
2250000 mm^2 or 2.25 m^2
Step-by-step explanation:
Area=1.8*1.25=2.25 m^2=2250000 mm^2
Answer: The answer is 11 (A)
Step-by-step explanation:
Answer:
Compute the cost of driving for two different job options.
Driving costs 0.50 dollars per mile. Driving occurs 250 days per year.
Job 1
Miles each way 5
What is the cost of driving?
Job 2
Miles each way 50
What is the cost of driving?