Answer:
Why would a company make plastic soccer balls???????
Step-by-step explanation:
Answer:
1078
Step-by-step explanation:
first: multiply 980 by 0.10 to get 10% of 980
second: take that value (98) and add it to 980
then: you get 1078 after adding
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
(13-0.25x4)(12+4x4)=2,464
(13-0.25x5)(12+4x5)=3,845
(13-0.25x6)(12+4x6)=2,845
so your answer is 3,845 because if Hirome sells them for $11.75 he makes $3845 if Hirome sold them for $11.50 he makes $2845.80 and if he sold them for $12.00 he would make $2464.00
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
So we have 10%+5%=15% of clients under the condition "permanent", and we can find the probability that a client in that group requested a haircut:
P(haircut | permanent)=10%/15%=2/3