Note that (5π)/6 radians = 150°. Therefore the given angle is in quadrant 2.
Refer to the figure shown below.
Reference angles are measured relative to the horizontal axis.
Therefore the reference angle in each quadrant is π/6 radians or 30°.
Denote the reference angle as θ'.
Then, in quadrant 1,
cos θ' = √3/2, sin θ' = 1/2, tan θ' = √3.
Because we are in quadrant 2,
sin θ' = π/6;
sin(5π/6) is positive, but cos (5π/6) and tan (5π/6) are negative.
Answer:
5π/6 is in quadrant 2.
The reference angle, θ' = π/6.
sin(5π/6) is positive, cosine and tangent are negative.
Answer:
8.93
Step-by-step explanation:
At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining
Answer:
Step-by-step explanation:
Distance covered = speed × time.
Sasha runs at a constant speed of 3.8 meters per second for 1/2 hour.
This means distance covered while running would be
3.8 × 1/2 = 1.9 meters
Then she walks at a constant rate of 1.5 meters per second for 1/2 hour. This means distance covered while walking would be
1.5 × 1/2 = 0.75 meters
Total distance that Sasha covered while running and walking in 60 minutes would be
1.9 + 0.75 = 2.65 meters
Answer:
Step-by-step explanation:
Where are the choices?
m and f are the cups of milk and flour, respectively.
m = ¼f + 1