answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
2 years ago
5

A store sells yogurt in small, medium, and large sizes. A small yogurt costs $2, a medium costs $3, and a large costs $5. In one

hour, the shop sold 27 yogurts for $98. There were five more large yogurts than small yogurts. The matrix below represents the system of equations in this situation
How many of each size yogurt did the store sell during that hour?
7 small yogurts, 8 medium yogurts, 12 large yogurts12 small yogurts, 8 medium yogurts, 7 large yogurts27 small yogurts, 98 medium yogurts, 5 large yogurts98 small yogurts, 27 medium yogurts, 5 large yogurts
Mathematics
1 answer:
lidiya [134]2 years ago
8 0
Let S = number of small yogurts ($2 each).
Let M = number of medium yogurts ($3 each)
Let L = number of large yogurts ($5 each)

Total yogurts is 27, therefore
S + M + L = 27

Total revenue generated is $98, therefore
2S + 3M +5L = 98

There are five more large yogurts than small yogurts, therefore
L = S + 5, or
-S + L = 5

These three equations may be written as the matrix equation
[  1   1   1  | |S|      |27|
|  2  3  5 | |M| =   |98|
| -1   0  1 | |L|       | 5|

The determinant of the matrix is
D = 3 - (2+5) + 3 = -1.

Solve with Cramer's Rule to obtain
S = -[27*3) - (98-25) - 15]
   = 7
M = -[(98-25) - 27(2+5) + (10+98)]
    = 8
L = -[15 - (10+98) + 27(3)]
   = 12

Answer: 7 small, 8 medium, 12 large yogurts.
You might be interested in
Blue's Berry Farm charges Percy a total of
kaheart [24]

Answer:

The price for each kilogram of strawberries is $7.50

Step-by-step explanation:

<u><em>The question is</em></u>

Blues berry farm charges Percy a total of $24.75 for entrance and 2.5 kilograms of strawberries. The entrance fee is $6 and the price for each kilogram of strawberries is constant

Determine the price for each kilogram of strawberries

Let

x ----> the price for each kilogram of strawberries

we know that

The entrance fee plus the price of each kilogram of strawberries multiplied by the number of kilogram of strawberries must be equal to $24.75

so

The linear equation that represent this situation is

2.5x+6=24.75

solve for x

subtract 6 both sides

2.5x=24.75-6\\2.5x=18.75

divide by 2.5 both sides

x=\$7.50

therefore

The price for each kilogram of strawberries is $7.50

8 0
2 years ago
*WILL GIVE BRAINLIEST*
Luda [366]

Answer:

B - Spider-Man

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
How should the headings of a résumé be formatted so that they are clear and easy to find? a. bold and italicized b. capitalized
agasfer [191]

Answer:

The Heading should be Bold and Capital

Step-by-step explanation:

LIKE THIS :)

4 1
1 year ago
Read 2 more answers
A Climbing Gym charges $10 to climb each day. A pair of Climbing shoes cost $84. It cost $169 to buy 6 days of climbing, one pai
yaroslaw [1]
Cost of 6 days climbing = $10 * 6 = $60
Cost of one pair of shoes = $84
Total cost = $169

So, cost of one harness = $169 - $(84+60) 
harness = $169 - $144 = $25

So, your final answer is $25
8 0
2 years ago
Jayla buys and sells vintage clothing. She bought two blouses for $25.00 each and later sold them for $38.00 each. She bought th
4vir4ik [10]
Total expenses: $245.00
Total revenue: $479.00
Total profit $234.00
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 12,052 in expanded form
    12·2 answers
  • Nadia, John, Saba and Kumar are working together on a project. These are the data for each: Nadia: 60 hours, overhead rate 75%,
    12·1 answer
  • Erika and Rita have added a 1-mile walk to their daily exercise schedule. The table lists the time each of them took to walk the
    13·1 answer
  • Solve the equation using square roots. 6x2 = 54
    8·2 answers
  • Evaluate the expression 2.1 + (–3.7h) + 1.9h – 1.4
    10·1 answer
  • Local hardware store sells fencing for $1.30 per yard of each unit of a good represents 25 years how much will it cost to fix a
    8·2 answers
  • A lab requires 38g of sodium bicarbonate. One box of sodium bicarbonate contains 454 g. How many boxes will the teacher require
    11·2 answers
  • According to TMUSS Quarterly (Totally Made-Up Sports Statistics) April 2017, the probability that the Tampa Bay Buccaneers will
    5·1 answer
  • The equation can be used to find the measure of angle LKJ. Triangle L K J is shown. Angle J L K is a right angle. The length of
    11·2 answers
  • Argo wants to build a rectangular fence around her garden, and she has 242424 meters of wood. Which of these dimensions will giv
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!