Answer:
1078
Step-by-step explanation:
first: multiply 980 by 0.10 to get 10% of 980
second: take that value (98) and add it to 980
then: you get 1078 after adding
Answer:
9 miles
Step-by-step explanation:
3 x 3 = 9 miles per day
Answer: 2^60 = 8^20
Step-by-step explanation: 8=2^3
(2^3)^20 Multiply the exponents
Answer:
C) The auditor may or may not achieve the desired risk of assessing control risk too low.
Step-by-step explanation:
In a concept of risk sampling, if the sample size is chosen randomly in accordance with random selection procedures, the auditor may or may not achieve the desired risk of assessing risk too low. In other words the auditor may or may not achieve desired precision. This is because a samole chosen randomly may not represent the true population.
This depends largely on the sample size. If the sample size selected is too small, the allowance for sampling risk will be larger than what is required because it will lead to a large standard error of the mean
Answer:
99.85%
Step-by-step explanation:
The lifespans of meerkats in a particular zoo are normally distributed. The average meerkat lives 10.4 years; the standard deviation is 1.9 years.
Use the empirical rule (68-95-99.7%) to estimate the probability of a meerkat living less than 16.1 years.
Solution:
The empirical rule states that for a normal distribution most of the data fall within three standard deviations (σ) of the mean (µ). That is 68% of the data falls within the first standard deviation (µ ± σ), 95% falls within the first two standard deviations (µ ± 2σ), and 99.7% falls within the first three standard deviations (µ ± 3σ).
Therefore:
68% falls within (10.4 ± 1.9). 68% falls within 8.5 years to 12.3 years
95% falls within (10.4 ± 2*1.9). 95% falls within 6.6 years to 14.2 years
99.7% falls within (10.4 ± 3*1.9). 68% falls within 4.7 years to 16.1 years
Probability of a meerkat living less than 16.1 years = 100% - (100% - 99.7%)/2 = 100% - 0.15% = 99.85%