Let x be the earnings/hour at the movie theater.
y be the earnings/hour at the pet store
Systems of equations:
$152.50 = 10x + 8y
$171 = 8x + 10y
Solving for x and y:
x = $4.36/ hour in the movie theater
y = $13.61/ hour in the pet store.<span />
Answer:


![V(X) = E(X^2)-[E(X)]^2=349.2-(18.6)^2=3.24](https://tex.z-dn.net/?f=V%28X%29%20%3D%20E%28X%5E2%29-%5BE%28X%29%5D%5E2%3D349.2-%2818.6%29%5E2%3D3.24)
The expected price paid by the next customer to buy a freezer is $466
Step-by-step explanation:
From the information given we know the probability mass function (pmf) of random variable X.

<em>Point a:</em>
- The Expected value or the mean value of X with set of possible values D, denoted by <em>E(X)</em> or <em>μ </em>is

Therefore

- If the random variable X has a set of possible values D and a probability mass function, then the expected value of any function h(X), denoted by <em>E[h(X)]</em> is computed by
![E[h(X)] = $\sum_{D} h(x)\cdot p(x)](https://tex.z-dn.net/?f=E%5Bh%28X%29%5D%20%3D%20%24%5Csum_%7BD%7D%20h%28x%29%5Ccdot%20p%28x%29)
So
and
![E[h(X)] = $\sum_{D} h(x)\cdot p(x)\\E[X^2]=$\sum_{D}x^2\cdot p(x)\\ E(X^2)=16^2\cdot 0.3+18^2\cdot 0.1+20^2\cdot 0.6\\E(X^2)=349.2](https://tex.z-dn.net/?f=E%5Bh%28X%29%5D%20%3D%20%24%5Csum_%7BD%7D%20h%28x%29%5Ccdot%20p%28x%29%5C%5CE%5BX%5E2%5D%3D%24%5Csum_%7BD%7Dx%5E2%5Ccdot%20p%28x%29%5C%5C%20E%28X%5E2%29%3D16%5E2%5Ccdot%200.3%2B18%5E2%5Ccdot%200.1%2B20%5E2%5Ccdot%200.6%5C%5CE%28X%5E2%29%3D349.2)
- The variance of X, denoted by V(X), is
![V(X) = $\sum_{D}E[(X-\mu)^2]=E(X^2)-[E(X)]^2](https://tex.z-dn.net/?f=V%28X%29%20%3D%20%24%5Csum_%7BD%7DE%5B%28X-%5Cmu%29%5E2%5D%3DE%28X%5E2%29-%5BE%28X%29%5D%5E2)
Therefore
![V(X) = E(X^2)-[E(X)]^2\\V(X)=349.2-(18.6)^2\\V(X)=3.24](https://tex.z-dn.net/?f=V%28X%29%20%3D%20E%28X%5E2%29-%5BE%28X%29%5D%5E2%5C%5CV%28X%29%3D349.2-%2818.6%29%5E2%5C%5CV%28X%29%3D3.24)
<em>Point b:</em>
We know that the price of a freezer having capacity X is 60X − 650, to find the expected price paid by the next customer to buy a freezer you need to:
From the rules of expected value this proposition is true:
We have a = 60, b = -650, and <em>E(X)</em> = 18.6. Therefore
The expected price paid by the next customer is

Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Answer:
1 ± √47
Step-by-step explanation:
Combine like terms in 2x^2 +3 x-7 =x^2 +5x +39:
2x^2 - x^2 = x^2 (first term);
3x - 5x = -2x (second term);
-7 - 39 = -46 (third term)
Then we have, all on the left side, x^2 - 2x - 46, which is a quadratic equation. Here the coefficients are a = 1, b = -2 and c = -46.
Then the discriminant, b^2 - 4ac, is:
(-2)^2 - 4(1)(-46) = 4 + 184.
The roots are:
-(-2) ±√188 2 ± √4√47
------------------- = -------------------
2 2
= 1 ± √47 (last of the answer choices)
=
x = ------------------