S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.
If your looking for hourly they sold a total of 12 tacos per hour.
If your looking for daily they sold a total of 288 tacos per day.
Thank you for posting your question here at brainly. The probe's elevation relative to sea level after the first minute, the probe dropped 11 feet per minute, therefore, it dropped 11 feet in the first minute. I hope the answer helps you.
Answer:
x = 5.3
Step-by-step explanation:
ehhh, i'm jus helping,
you're welcome :)
Answer:
Part 1) 
Part 2) 
Part 3)
and 
Step-by-step explanation:
see the attached figure with letters to better understand the problem
step 1
Find the side b
we know that
In the right triangle ABC
The function sine of angle B is equal to divide the opposite side angle B (AC) by the hypotenuse (AB)

we have



substitute

solve for b


step 2
Find the side a
we know that
In the right triangle ABC
The function cosine of angle B is equal to divide the adjacent side angle B (BC) by the hypotenuse (AB)

we have



substitute

solve for a


step 3
Find the measure of angle A
we know that
In the right triangle ABC
----> is a right angle

∠A+∠B=90° ------> by complementary angles
substitute the given value


