Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Answer:
72 yrs old.
Step-by-step explanation:
The combined age
D+O=96
The owner is 3 times older than dog
O=3D
D+3D=96
4D = 96
D= 24
Now substitute the value of D in O=3D
O=3.24= 72
The owner is 72 years old.
Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
57 + 9h = 129
9h = 72
h = 8