Average acceleration: ( v - v o ) / Δ t
v = 0 m/s, v o = 20 m/s, Δ t = 3.5 s
a (average) = ( 0 m/s - 20 m/s )/3.5 s = - 20 m/s / 3.5 s =
= - 5.7142857 m/s² ≈ - 5.71 m/s²
change in velocity = 20 - 0 = 20
change in time = 2 seconds
Divide the change in velocity over the change in time: 20/2 = 10
The average acceleration is 10 m/s^2
I.e, each second, the speed increases by 10 m/s
Answer:


And the answer for this case would be :
after round the value
Step-by-step explanation:
We have the following data set given:
31, 33, 36, 41, 34
If we want to find the standard deviation we need to find first the sample mean with this formula:

And replacing we got:

Now we can find the sampel deviation with this formula:

And replacing we got:

And the answer for this case would be :
after round the value
Consider the trinomial 
1. Find the discriminant:

2. Find the roots of given trinomial:

3. Conclusion: given trinomial has two different real roots.
9514 1404 393
Answer:
2r(20r +60) = 80r^2
Step-by-step explanation:
Anna's first investment:
20
Anna's first return:
20r
Anna's second investment:
20r +60
Anna's second return:
r(20r +60)
__
Hannah's first investment:
80
Hannah's first return, and her second investment:
80r
Hannah's second return:
80r^2
__
Twice Anna's return was equal to Hannah's return:
2r(20r +60) = 80r^2