Answer:
Option D,four is correct
Step-by-step explanation:
The tax withholding from the gross income of $951 is the gross income itself minus the income after tax withholding i.e $189 ($951-$762)
The percentage of the withholding =189/951=20% approximately
Going by the multiple choices provided,option with 4,189 dollars seems to the correct option as that is the exact of the tax withholding on Robert's gross income and his earnings fall in between $950 and $960
Answer:
The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is <em>$4388.17</em>
Step-by-step explanation:
<u>Basic Finance Formulas
</u>
One of the most-used formulas to compute present and future values is

Where FV is the future value, PV is the present value, r is the interest rate and n is the number of periods. It's vital to keep in mind that r and n must be referred to the same compounded time, e.g. r is compounded monthly and n is expressed in months
The question requires to compute the PV needed as a one-time deposit to earn a future value of $7,500 in 3 years at a 1.5% rate compounded monthly.
FV=7,500
r=1.5%=0.015
n=3*12=36 months
We converted n to months because r is compounded monthly
. The formula

must be managed to make PV isolated



Answer: The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is $4388.17
Answer:
C. Also, known as the 3rd one.
Step-by-step explanation:
Answer:
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300
Final purchase price= $340
Step-by-step explanation:
Marie has two coupons
one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.
The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.
So Marie have $400 now
15% off $400= 400-(0.15*400)
15% off $400 = 400-60
15% off $400 =$ 340