we know that
Ten thousand is equal to----------> 
so
ten thousands divided by
is equal to

therefore
<u>the answer is</u>

Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Answer:
The sample standard deviation is 15.3.
Step-by-step explanation:
Given data items,
84, 85, 83, 63, 61, 100, 98,
Number of data items, N = 7,
Let x represents the data item,
Mean of the data points,


Hence, sample standard deviation would be,






Answer:
Therefore the expression is option A)

Step-by-step explanation:
Given:
Statement as ' 8 less than two times X'
To Find :
Expression for the statement
'8 less than two times X'
Solution:

Now 8 less than two times X means Subtract 8 from '2x'

Therefore the expression is option A)
