Answer:
D
Step-by-step explanation:
Labor productivity is is measured per hours.
Hence, the work he does [amount of claims] will be distributed amongst the amount of hours he works. The amount of dollar he uses <em>doesn't matter for labor productivity.</em>
<em />
Thus, his work is 6 claims. He does that is 8 hours. So claim/hr is:
6/8 = 0.75 claims per hour
Answer choice D is right.
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
From the image of the leaning tower of Pisa, we can see that it passes through the point (7.75, 0) and (10.75, 42).
a) The equation of a line in slope intercept form is given by y = mx + b, where m is the slope and b is the intercept. Also, the equation of line passing through

Hence since it passes through (7.75, 0) and (10.75, 42), the equation is:

b) When the tower is 56 meters tall, i.e. y = 56, we need to find the value of x:
y = 14x - 108.5
56 = 14x - 108.5
56 + 108.5 = 14x
164.5=14x
x = 164.5/14
x = 11.75
When the tower is 56 meters tall, the top of the tower is 11.75 m off center
47 = 50 - 3 or:
47 = Mean - 1 Standard deviation
For normal distribution it means that 4 bags represent 16 % of all samples.
4 bags ------ 16%
x bags ------ 100 %
---------------------------
4 * 100 = x * 16
16 x = 400
x = 400 : 16
x = 25
Answer: 25 bags were probably taken as samples.
Answer:
Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
Given the data below :
312 2753 2595 6057 7624 6624 6362 6575 7760 7085 7272 5967 5256 6160 6238 6709 7193 5631 6490 6682 7829 7091 6871 6230 7253 5507 5676 6974 6915 4999 5689 6143 7086
The maximum value = 7829
Minimum value = 312
Range (maximum - minimum) = (7829 - 312) = 7517
Mode(most frequently occurring) = all observations occur once
Median = 1/2 (n+1)th term
= 1/2 (33+1) = 1/2 (34) = 17th term = 6490 (after rearranging in ascending order)
Mean(m) = Σ(X) /number of observations (n) = (201608)/33 = 6109.33
Variance = Σ(x - m)² / n = 78234131 / 33 = 2370731.2
Standard deviation = sqrt(variance) = sqrt(2370731.2) = 1539.7179