Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
HI THERE YO!!!!!!"Use Pythagorean Theorem to solve (a right triangle with the base being one of the side lengths and the height being the other side length. a^2 + b^2 = c^2
64^2 + 100^2 = length of diagonal ^2
4096 + 10000 = 14096
The length of the diagonal is the square root of 14096 or 118.727 meters (rounded to the thousandths place). "
Read more on Brainly -
brainly.com/sf/question/1737729the answer is credited to the user on brainly in the link
hope this helps!!
One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).
Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.
The unit rate is 2,86:2,50