Answer:
<em>24.66 mg</em><em> of medicine will be left.</em>
Step-by-step explanation:
The given exponential equation is,

Where,
A(t) = amount after time t
i = initial amount = 100 mg
r = rate of change = -14% = -0.14 (-ve is taken because the amount is decreasing)
t = time = 10 hours
Putting the values,



The answer is 2 and 9 because 9 divide by that is 4.5
The answer to your question is x = 8
1.5r+15=2.25r
Combine like terms: 1.5r+15-1.5r=2.25r-1.5r
15=0.75r
Get the unknown alone: 15/.75=.75/.75r
20=r or r=20 :)
Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.