The santos because they rented the car for two weeks, while the others rented for four.
Answer:
6 knots
Step-by-step explanation:
Let the speed be v knots
then time taken to cover 500 M = 500 / v hrs
fuel consumption /hr = 216 + 0.5v^3
let F be the fuel consumption for trip
= [500/v][216 + 0.5v^3]
= 500[216/v + 0.5v^2]
dF/dv = 500[ - 216/v^2 + v]
d^2F/d^2v = 500[432/v^3 + 1] , i.e. +ve
so setting dF/dv will give a minima
500[ -216/v^2 + v] = 0
or v = 216/v^2
or v^3 = 216
solving, we get v = [216]^(1/3) = 6 knots
Xavier wants to earn more then 575 dollars a week, he will have to sale x<3,600 a week . So the answer is C
Answer:
The answer is explained below
Step-by-step explanation:
STEP 1
Out of 1500 units produced by a company 1,477 are found to be free of a particular type of defect. One needs to rate the performance based on Six Sigma Theory.
STEP 2
Manager can define the performance of a product using defects per million units DPMO metric
DPMO can be find by using
DPMO = Total number of defects in a sample/ No. of opportunities of per error per unit x No. of units * 1,000,000
= 1500 - 1477/ 1 x 1500* 1,000,000
= 23/1500
= 15,333,33
The defect rate of the process can be find by
Defect rate = No. of defects/ No. of units * 100
= 1500 - 1477/1500 * 100
= 23/1500 * 100
= 1.53%
Six Sigma theory focuses on achieving 3.4 defects per million for a certain period of time. However in this, performance of the process is not as good as stated by the manager.
Answer:
Joanne could have rounded her answer to a specific decimal place, rather than using the exact answer. If you use a rounded answer to verify your solution, you may get a statement that is not exactly equal. The numbers, 12.34 and 12.33 are very close to each other, so Joanne can assume she solved the multistep equation correctly.
Step-by-step explanation:
Facts