Formula:
Total hours ÷ hour per day
14 ÷ 3.5 = 4.
The answer is 4.
He commuted 4 days for the city.
Answer:
The duty he has to pay is 156.25$.
Step-by-step explanation:
We know that for foreign-made vehicles imported into the U.S., whether new or used, either for personal use or for sale, are generally dutiable at the following rates: Cars: 2.5%.
From task we know that the Fiat car abroad that cost him $6,250.
We have the following proportion:

The duty he has to pay is 156.25$.
Answer:
The correct option is;
Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The distance Dennis covered in 5 hours = 500 km
Dennis's average speed in the first two hours = 150 km/h
Dennis's average speed in the last two hours = 100 km/h
Therefore;
Dennis traveled 150 km/h × 2 h = 300 km in the first two hours
Dennis traveled 100 km/h × 2 h = 200 km in the last two hours
Which gives, Dennis traveled 300 km + 200 km in 2h + 2h = 4h
Therefore, Dennis traveled 500 km in 4 hours and Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip.
teacher has 0.4 L of sea water , it means 0.4*1000 ml = 400 ml of sea water , she has.
Now every student has 5 ml spoon with them and there are a total of 20 students.
The teacher has asked every student to put 2 spoons of seawater into their container .
Now 1 spoon = 5ml
2 spoon = 10 ml
22 students are there it means
there are 44 spoons.
44 spoons = 44* 5 ml = 220 ml
It means Student put 220 ml seawater in total
And Teacher had 400 ml.
Now , Teacher is left with = 400 - 220 = 180 ml