Answer:
The sample size should be 273 students
Step-by-step explanation:
Here Raina wants to use 90% interval then
ME = z. SE
SE = s d/√n at end
ME/z = s d/√n
n={z.sd/ME)²
Z = 1.65 =>due to 90%confidence interval
ME= 24
sd=250
putting these value in the question we get 273 students
Answer:
The answer is "$ 11,961.43"
Step-by-step explanation:
Given values:
P = $ 9500
r= 2.1 %
time (t)= 11 year
total quarterly year =4
Formula:

quarterly time = 



How many computers where there in the first place? cool we know how many were replaced but how many were there in the first place?
Answer:
2.5 hours
Step-by-step explanation:
The product of speed and time is distance. If the distance is the same, then time is inversely proportional to speed. At 60/50 = 6/5 times the speed, the return trip will take 5/6 times the time:
(5/6)(3 hours) = 2.5 hours . . . time for return trip
The answer will be $82063