Answer:
Not enough information
Step-by-step explanation:
one of the catapults could have more force than the other
Since:
Density=Mass/Volume
Mass=Volume*Density
Therefore, Volume=Mass/Density
r = continuous growth rate
revenue t years after 2013 = 54.5×10⁹×e^(rt)
74.6×10⁹ = 54.5×10⁹×e^(2r)
e^(2r) = 74.6/54.5
2r = ln(74.6/54.5)
r = ½ln(74.6/54.5) ≅ 0.15697 = 15.697% per year
Hope this helps!
Answer:
ft/min is the rate of changing of width
Step-by-step explanation:
Given -
The area always remain constant i.2 2 square feet.
Height of the rectangle = 2 feet
Rate of changing of height = 6 feet per minute
Since area is constant
2 sq ft = (2 * 6) ft/min * 1 * x ft/min
x =
ft/min