<span>Using the kinematic equations:
(final velocity)^2 = (initial velocity)^2 - 2 * acceleration * distance
Assuming the acceleration/deceleration on the car is constant from a constant force on the brakes. Converting from mph to m/s using 0.447 (so 34 mph is 15.2 m/s)
(0)^2 = (15.2)^2 - 2 * acceleration * 29
acceleration = 4.0 m/s^2
Had the car been going 105.4 mph (47.1 m/s)
(0)^2 = (47.1)^2 - 2 * 4 * distance
distance = 277 meters</span>
Skejsbssbdgdhdhjslslakasksnshshsksisikssjsjsjjsjsjsjsjss
Answer:
a)0,45119
b)1
Step-by-step explanation:
For part A of the problem we must first find the probability that both people in the couple have the same birthday (April 30)

Now the poisson approximation is used
λ=nP=80000*1/133225=0,6
Now, let X be the number of couples that birth April 30
P(X ≥ 1) =
1 − P(X = 0) =

P(X ≥ 1) = 0,45119
B) Now want to find the
probability that both partners celebrated their birthday on th, assuming that the year is 52 weeks and therefore 52 thursday

Now the poisson approximation is used
λ=nP=80000*52/133225=31.225
Now, let X be the number of couples that birth same day
P(X ≥ 1) =
1 − P(X = 0) =

P(X ≥ 1) = 1
In science, rate is a<span> quantity measured with respect to another measured quantity. For the data given, we get the rate of each by calculating the slope. We do as follows:
Megan's rate = 12 - 4.5 / 4 -1 = 2.5 inches per week
Suzanne's rate = 11 - 5 / 4-1 = 0.5 inches per week
Therefore, the plant that grew at a faster rate would be </span><span>Megan’s at 2.5 inches per week.</span>