Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Preexisting condition. It was how insurance companies would not cover many conditions.
Answer:
a. The three generic strategies
b. Value chain analysis
e. SWOT Analysis
g. The Five Forces Model
Explanation:
The four tools commonly used by managers to develop competitive advantage are; The <u>three generic strategies, value chain analysis, SWOT Analysis and The Five Forces Model.</u>
- The three generic strategies are used to determine if the organization intends to compete from a position of <u>cost leadership</u> (offering low cost products), <u>product differentiation (</u>offering unique, high quality products<u>)</u> or <u>choosing a specific niche</u> to serve.
- When managers use the SWOT analysis, they <u>analyse the strengths and weaknesses of their organization as well as those of competitors, and also look out for opportunities to improve, and threats to be avoided.</u>
- Managers use the Value chain analysis, to <u>determine how to reduce cost, improve profitability and increase value for customers</u>, by monitoring the various processes involved, in production and delivery of goods, as well as after sale customer service.
- Porter's five forces model is used by managers to <u>determine the extent and strength of competition</u> in an industry and what industry to enter or avoid. It also provides information on the bargaining power of buyers and suppliers in the market and the threat of substitute products to the organization's products.
Answer:
Inflation refers to the general rise in price levels of goods and services in an economy.

2014 Inflation;

= 4.7%
2015

= 4.39%
2016

= 3.48%
2017

= 5.39%