
so, we know the mixture is the sum of both types of coffee, thus x + 20 = y, and 4x + 140 = 5y.
Hello,
To find the Unit Price of the loaves of bread just divide the cost by the amount of loaves it costed.
5.94 / 3 = $1.98
Each loaf (Unit Price) costs $1.98!
A. -3x+5+7-4x
-3x-4x+5+7
-7x+12
-7x+12-5x+17
-7x-5x+12+17
-12x+29
B. -5*(x+2)= -5x-10
-6x-1+ (-5x-10)= -6x-5x-1-10=
-11x-11
The first thing we must do for this case is to define a variable:
x: number of years
y: total salary
We have then:
For first company:
y = 1500x + 31000
For second company:
y = 2000x + 28500
Equaling both equations we have:
1500x + 31000 = 2000x + 28500
Clearing x:
2000x - 1500x = 31000 - 28500
500x = 2500
x = 2500/500
x = 5
Answer:
It will take for the salaries to be the same about:
x = 5 years