answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
2 years ago
9

Layla used 0.482 gram of salt in her experiment. Maurice use 0.51 gram of salt. who used the greater amount of salt?

Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]2 years ago
4 0
0.51 grams is < 0.482, thus Maurice has more salt.
You might be interested in
Mike has coffee worth $4 per pound that he wishes to mix with 20 pounds of coffee worth $7 per pound to get a mixture that can b
Alinara [238K]
\bf \begin{array}{lccclll}&#10;&\stackrel{lbs}{amount}&\stackrel{per~lb}{price}&\stackrel{amount}{price}\\&#10;&------&------&------\\&#10;\textit{\$4/lb coffee}&x&4&4x\\&#10;\textit{\$7/lb coffee}&20&7&140\\&#10;------&------&------&------\\&#10;mixture&y&5&5y&#10;\end{array}

so, we know the mixture is the sum of both types of coffee, thus x + 20 = y, and 4x + 140 = 5y.

\bf \begin{cases}&#10;x+20=\boxed{y}\\&#10;4x+140=5y\\&#10;----------\\&#10;4x+140=5\left( \boxed{x+20} \right)&#10;\end{cases}&#10;\\\\\\&#10;4x+140=5x+100\implies 140-100=5x-4x\implies 40=x
5 0
2 years ago
Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
tatyana61 [14]

Hello,

To find the Unit Price of the loaves of bread just divide the cost by the amount of loaves it costed.

5.94 / 3 = $1.98

Each loaf (Unit Price) costs $1.98!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A) The sum of −3x+5 and 7−4x is subtracted from 5x+17.
AlekseyPX
A. -3x+5+7-4x 
  -3x-4x+5+7 
-7x+12 

-7x+12-5x+17 
-7x-5x+12+17
-12x+29

B. -5*(x+2)= -5x-10
-6x-1+ (-5x-10)= -6x-5x-1-10=
  -11x-11

8 0
2 years ago
Stores often mark up items each year to cover inflation. Last year, a CD at Juan’s Tunes cost $12.95. This year, the cost was ma
Ratling [72]
4*12.95*1.08-4*12.95*1.08*.10
if u buy 4
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
After college graduation, Mario received employment offers from two companies. The first company offered a yearly salary of $31,
Alexandra [31]
The first thing we must do for this case is to define a variable:
 x: number of years
 y: total salary
 We have then:
 For first company:
 y = 1500x + 31000
 For second company:
 y = 2000x + 28500
 Equaling both equations we have:
 1500x + 31000 = 2000x + 28500
 Clearing x:
 2000x - 1500x = 31000 - 28500
 500x = 2500
 x = 2500/500
 x = 5
 Answer:
 
It will take for the salaries to be the same about:
 
x = 5 years
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A gym in your area wanted to know if the local community would be interested in a yoga class. The gym emailed every customer the
    7·2 answers
  • Alyssa wants to know the gas mileage of her new car. She kept track of the number of miles she traveled and the number of gallon
    9·1 answer
  • Jada created the two-way table below to describe the performance of her basketball team this season.
    12·2 answers
  • Four gallons of paint are used to paint 20 chairs and 5 small tables.if each chair and table used the same amount of paint, how
    15·1 answer
  • By what factor does the intensity increase for each whole number increase in the Richter scale? Use your understanding of logari
    14·2 answers
  • Write 0.000073 in scientific notation
    12·2 answers
  • Anyone know this one??
    14·1 answer
  • Five years ago Jacob was one-sixth of the age of his brother. In three years time his age doubled will match his brother's. How
    12·1 answer
  • Q. If heights of 3rd graders follow a normal distribution with a mean of 52 inches and a standard deviation of 2.5 inches, what
    14·1 answer
  • The sum of the measures of two vertical
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!