answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
1 year ago
15

Jalen bought 24 juice packs for $7.20. Tia bought 6 juice packs for $2.70. Which statement describes the difference in the unit

prices of Jalen's and Tia's juice packs?
Mathematics
2 answers:
-BARSIC- [3]1 year ago
6 0

Answer:

$0.15 .

Step-by-step explanation:

Jalen bought 24 juice packs for $7.20

Cost per pack of juice = \frac{7.20}{24}

                                     = $0.30

Tia bought 6 juice packs for $2.70

Cost per pack of juice = \frac{2.70}{6}

                                    = $0.45

The difference in unit prices of Jalen's and Tia's juice packs

= 0.45 - 0.30 = $0.15

The difference in unit prices of Jalen's and Tia's juice packs is $0.15 .

Dafna1 [17]1 year ago
5 0
7.20/24 would give us 0.30/1 so Jalen's unit rate is $0.30 per juice pack.
Then we take our 2.70/6 which would give us 0.45/1 which means the unit rate is $0.45 per juice pack.What you're doing is trying to find the difference, so you'd subtract .30 from .45 which gives you .15, the difference is $0.15 per unit.

0.15 is your answer



You might be interested in
Which properties are present in a table that represents an exponential function in the form y-b* when b > 1?
Oksana_A [137]

Answer:

<u>Properties that are present are </u>

Property I

Property IV

Step-by-step explanation:

The function given is  y=b^x  where b > 1

Let's take a function, for example,  y=2^x

Let's check the conditions:

I. As the x-values increase, the y-values increase.

Let's put some values:

y = 2 ^ 1

y = 2

and

y = 2 ^ 2

y = 4

So this is TRUE.

II. The point (1,0) exists in the table.

Let's put 1 into x and see if it gives us 0

y = 2 ^ 1

y = 2

So this is FALSE.

III. As the x-value increase, the y-value decrease.

We have already seen that as x increase, y also increase in part I.

So this is FALSE.

IV. as the x value decrease the y values decrease approaching a singular value.

THe exponential function of this form NEVER goes to 0 and is NEVER negative. So as x decreases, y also decrease and approached a value (that is 0) but never becomes 0.

This is TRUE.

Option I and Option IV are true.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which explains why a caterpillar might look like a dangerous snake? *
Arte-miy333 [17]

Answer:

the answer is D

Step-by-step explanation:

because i had the same quiz i just took it

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Janice works at a cell phone company. She wants to make a presentation to her team about the features of a new phone. She makes
Advocard [28]
If 1 inch represents 0.5 centimeter, then 28 inches will represent 28 * 0.5 = 14 centimeters and 15 inches will represent 15 * 0.5 = 7.5 centimeters.

The actual dimensions of the phone is: the length is 14 centimeters and the width is 7.5 centimeters.
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Dan bought a new computer for $900. Each year, the value of the computer decreased by 25% of the previous year’s value. At this
lys-0071 [83]

Answer:

$120.14

Step-by-step explanation:

This question is an example of a compound percentage decrease.

To work this out you would first need to convert the percentage of 25 into a decimal. You can do this by dividing the percentage of 25 by 100, this gives you 0.25. This is because percentages are out of 100.

The next step is to minus 0.25 from 1, this gives you 0.75. This is because we are working out the percentage decrease.

The final step is to multiply the amount of 900 by 0.75 to the power of 7, this gives you $120.14.

1) Divide 25 by 100.

25/100=0.25

2) Minus 0.25 from 1.

1-025=0.75

3) Multiply 900 by 0.75 to the power of 7.

900*0.75^7=120.14

8 0
2 years ago
You invest $230 to start a sandwich stand and decide to charge $4.25 per sandwich, Set up a Linear Model that determines your pr
Radda [10]
So if you price tax (for you ) for $.10 cents  each and you sell 60 sandwich's in one week at  least your profit would be $31 approximately since bread last longer and you still have ingredients make sure you always have some and use coupons and discounts to buy deli meats and bread + condiment or what ever you need  to take the money you earn and buy and after 8 weeks you earn $1,500 then after buying a lot of stock you have $1,300 upgrade to a 500$ buying period to get water drinks and other popular food. sandwich to 4.00 $ water is 2 for 1.50 and any other food over 3.00 yu get the profit of about $2600  getting a used food trruck to caryy on th buisness 
8 0
1 year ago
Other questions:
  • Each month Liz pays $35 to her phone company just to use the phone. Each text she sends costs her an additional $0.05. In March
    8·1 answer
  • If a baker doubles a recipe that calls for 6-2/3 cups of flour. How many cups will be needed in all?
    6·2 answers
  • Rafael took 4 pumpkin pies to a family gathering.If he divides each pie into six equal-size slices,haw many slices can he serve
    11·1 answer
  • Is it possible for a logarithm to equal to a negative number
    15·1 answer
  • If the measure of angle ACB is 90°, then which expression represents the value of g? triangle ACB, point E is on segment AC betw
    12·1 answer
  • Mr and Mrs Thomas buy tickets for themselves and their four children The cost of an adult ticket is £7 more than the cost of a c
    10·1 answer
  • Anna bought 8 tetras and 2 rainbow fish for her aquarium. The rainbow fish cost​ $6 more than the tetras. She paid a total of​ $
    11·2 answers
  • In ΔSTU, the measure of ∠U=90°, TU = 6.6 feet, and US = 2.3 feet. Find the measure of ∠S to the nearest tenth of a degree.
    11·2 answers
  • Which is the best approximation for the solution of the system of equations? y = A system of equations. y equals negative StartF
    13·2 answers
  • 15 PINTS!!!!!!!!! PLZ HELP!!!!!!!! The linear function f(x) = 0.5x + 80 represents the average test score in your math class, wh
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!