See could have got the correct answer because if there was more numbers in the decimal you can round it to get .34 or because both answers have 12.3 and it doesnt matter about the other numbers after 3
Answer:
The sample proportion represents a statistically significant difference from 50%
Step-by-step explanation:
Null hypothesis: The sample proportion is the same as 50%
Alternate hypothesis: The sample proportion is not the same as 50%
z = (p' - p) ÷ sqrt[p(1 - p) ÷ n]
p' is sample proportion = 289/400 = 0.7225
p is population proportion = 50% = 0.5
n is number of students sampled = 400
z = (0.7225 - 0.5) ÷ sqrt[0.5(1 - 0.5) ÷ 400] = 0.2225 ÷ 0.025 = 8.9
The test is a two-tailed test. Using a 0.01 significance level, critical value is 2.576. The region of no rejection of the null hypothesis is -2.576 and 2.576.
Conclusion:
Reject the null hypothesis because the test statistic 8.9 falls outside the region bounded by the critical values -2.576 and 2.576.
There is sufficient evidence to conclude that the sample proportion represents a statistically significant difference from 50%.
Answer:
Their headquarters contains <u>420000</u> employees.
Step-by-step explanation:
The company has two office buildings which hold 30,000 employees.
The headquarters contains 14 times as many employees as the overseas branch.
Therefore, the number of employees in the headquarters is:
14 * 30000 = 420000 employees
Their headquarters contains 420000 employees.
Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
Answer:
$0.77
Step-by-step explanation:
To find how much each bottle of juice costs, divide 2.31 by 3:
2.31/3
= 0.77
So, each bottle of juice is $0.77