Step-by-step explanation:
Difference per month = 28
=> January = February - 28 = 66-28 = 38
Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.
Answer:
The store paid 6.67 times the profit made on the jeans
Step-by-step explanation:
Let the amount the clothing store pay for Jean be X
Let the amount the clothing store sells Jean be Y = X ×1.15
The profit (P) made is the difference between amount the clothing store sells Jean and the amount paid for Jean = Y - X = 1.15X - X
Profit (P) = 0.15X
X = P/0.15 = 6.67P
Therefore, the store paid 6.67 times the profit made on the jeans
Answer:
.45
Step-by-step explanation:
5.46 is a 12 pack
5.46/12 = .455