Answer:
(a) 
(b) 
Step-by-step explanation:

Take
of of each term.

For Question a

Given that x = 3, y = 4, and dx/dt = 5.

For Question b

Given that x = 4, y = 3, and dx/dt = -5.

Answer:

Step-by-step explanation:
90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691
1.5(3x+4)+0.25(6x+8)
4.5x+6+1.5x+2
6x+8
Answer:
-8k - 15
Step-by-step explanation:
5(-2k-3)+2k
At first, we will break the parenthesis. To break that, we will multiply the value inside the parenthesis by the adjacent number, that is 5. Again, we have to consider the Algebraic operation (Golden rule) -
[(-) x (-) = (+); (+) x (-) = (-)]
Therefore, since there is a minus sign in each of the value inside the parenthesis, the result will be minus as 5 is a positive integer.
or, -5*(2k) - (5*3) + 2k
or, -10k - 15 + 2k
or, -8k - 15 (after the deduction)
The answer is = -8k - 15