Answer:
Step-by-step explanation:
4(3+x)=36
4*3+4*x=36
12+4x=36
4x=36-12
4x=24
x=6
The answer is 432.4 gallons divided by 4 from which the answer is 108.1...
Riding a go-kart costs $10 on Saturday and Sunday and $5 on Monday through Friday.
=> From 10 dollars to 5 dollars
Let's solve how many percent did it decreases?
=> 5 / 10 = 0.5
=> 0.5 * 100% = 50%
50% is the percentage that decreases in the price.
Answer:
Side of 22 and height of 11
Step-by-step explanation:
Let s be the side of the square base and h be the height of the tank. Since the tank volume is restricted to 5324 ft cubed we have the following equation:


As the thickness is already defined, we can minimize the weight by minimizing the surface area of the tank
Base area with open top 
Side area 4sh
Total surface area 
We can substitute 


To find the minimum of this function, we can take the first derivative, and set it to 0



![s = \sqrt[3]{10648} = 22](https://tex.z-dn.net/?f=s%20%3D%20%5Csqrt%5B3%5D%7B10648%7D%20%3D%2022)

Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.