<span>Since: v =sqrt(3)/2 s^2h
6779 liters x 0.0353cu ft/1 liter= 239.299 cu ft
but by proportion s/h = 10/25
s = 10/25 h
and v = sqrt(3)/2 (10/25 h)^2 h
239.299 = 0.139 h^3
h = (239.299/0.139)^(1/3) = 11.985 ft</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Before constructing bipartite graph, we need to have the responsibilities of each person sorted out first. I listed it in dash form for easy reading
Zamora
- planning,
- sales, marketing
- industry relations
Agraharam:
- planning
- development
Smith
- publicity,
- sales,
- industry relations
Chou
- planning,
- sales,
- industry relations
Macintyre
- planning,
- publicity,
- sales,
- industry relations
After we are done with that, we can start constructing the bipartite graph by making two column or two rows of group, one is for the person and the other is for responsibilities.
Later, we start match up each person to the responsibilities that assigned to them.
I attached the bipartite graph for this question as well.
Normalcdf(78, 82, 80, 8/√(64)) = 0.9544997361
The standard deviation of the sample mean will be 8/√64 = 1, so you are asking for the probability that the value will be within 2 standard deviations of the mean. This is a number most statistics students are asked to memorize.
Your probability is about 0.9545.
Answer:
The next time both will leave the bus station at the same time is 7:15 a.m.
Step-by-step explanation:
Since 15 and 75 are multiples to each other.
So, L.C.M. of 15 and 75 is 75.
So, after 75 minutes both buses will leave the station at the same time.
Also since buses begin their routes at 6 a.m.
So, next time they will meet at
6 hours 0 minutes + 75 minutes = 7 hours 15 minutes = 7:15 a.m.
The answer is probably 590,000 because isn't it subtraction