Answer:

5 StartRoot 10 EndRoot
Step-by-step explanation:
we know that
The legs of a 45°-45°-90° triangle are congruent
Let
x ----> the length of one leg of the triangle
Applying the Pythagorean Theorem

where
c is the hypotenuse
a and b are the legs
we have


substitute


Simplify

5 StartRoot 10 EndRoot
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer
Answer:
4 servings
Step-by-step explanation:
Yogurt in the container = 1 5/8 pounds
A serving = 3/8 pounds
how many servings of yogurt are in the container?
Servings in the yogurt container = total yogurt in the container / yogurt per servings
= 1 5/8 ÷ 3/8
= 13/8 × 8/3
= 13/3
= 4.33
To the nearest whole serving
= 4 servings
Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125
I would say cy hopes this help