Answer and Explanation:
The computation is shown below:
Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate
= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6
= $182,700 - $192,000
= - $9,300 favorable
Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price
= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)
= $182,700 - $174,000
= $8,700 unfavorable
Material quantity variance = Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity
= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)
= $174,000 - $192,000
= -$18,000 favorable
The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one
Answer and Explanation:
Nike
$18,627÷ ($2,494.7a+ $2,795.3b)/2
$18,627÷$2,645 = 7.0 times
Adidas
$10,299÷$1,415c+ $1,459d)/2
10,299÷$1 437= 7.2 times
2,566.2 – 71.5
b2,873.7 – 78.4
c1,527 – 112
d1,570 – 111
Average collection period
Nike
365÷7.0= 52.1 days
Adidas
365÷7.2
= 50.7 days
Therefore Adidas's accounts receivable turnover was about 3% higher [(7.2 – 7.0) ÷7.0] than that of Nike's, which simply means that Adidas was slightly more efficient than Nike in turning accounts receivable into cash.
Answer:
False
Explanation:
The weighted average contribution margin is calculated by multiplying individual contribution margin with respective size pizzas (i.e number of units sold) then total contribution margin (i.e of both medium and large size) is divided upon total number of units sold, see as follows:
According to Buttercrust Pizza company's sales data medium pizzas sold are twice the number of large pizzas. Now here we have to take an assumption since we aren't given actual sales units. Keeping in mind the sales data we can assume that 100 units of medium pizzas and 50 units of large pizzas are sold during the period.
Contribution margin of medium pizza: (CM× units of medium size pizzas)
Contribution margin of large pizza: (CM× units of large size pizzas)
Contribution margin of medium pizza: $10× 100 = $1000
Contribution margin of large pizza: $22× 50 = $1100
Total contribution (of both pizza sizes) = $2100
Total sales units (of both pizza sizes) = 150
The weighted average contribution margin is calculated as follows:
WACM= $2100÷ 150
WACM= $14
(Disclaimer: the solution of this question has been concluded using self-induced assumptions.)
Answer:
1.39
Explanation:
Data provided
Operating cash flow = 4.6%
Average occupancy rate = 3.3%
The computation of degree of operating leverage is shown below:-
Degree of operating leverage = Operating cash flow ÷ Average occupancy rate
= 4.6% ÷ 3.3%
= 0.046 ÷ 0.033
= 1.39
Therefore the correct answer is 1.39. so the option is not available and for computing the degree of operating leverage we simply applied the above formula.
Answer:
The correct answer is c. competition from DuPont
Explanation: