Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer: $14,625
Explanation:
Based on the information given, if practical capacity is used to allocate cost, the cost that is allocated to shipping will be:
= Budgeted annual cost/200 × Number of shipping work stations
= 65000/200 × 45
= $14,625
Answer:
Shandra Corporation
The amount which Shandra Corporation will report as foreign exchange gain in net income for the quarter ended June 30 is:
$5,240
Explanation:
Price of goods = 131,000 pounds
Delivery and payment date = April 20
On February 20, the spot rate for call option on 131,000 pounds = $1.37
Cost of the option = $1,310
The spot rate on April 20 = $1.42
The foreign exchange gain or loss to be reported in net income for the quarter ended June 30 = $0.05 ($1.42 - $1.37
Total gain = ($0.05 * 131,000) - $1,310
= $6,550 - $1,310
= $5,240
b) With this call option, which gives Shandra the right to buy the underlying asset, Shandra hedges his contract to purchase goods from a foreign supplier, and therefore, profits when the spot rate increases from $1.37 on February 20 to $1.42 on April 20. The profit made is reduced by the cost of the call option.
Answer:
The mortgage interest amount will be "Zero (0)".
Explanation:
A property to pay. Unless the apartment is started renting for 15 days or more in one year as well should not be used for private purposes for even more of some
(1) 14 days as well as
(2) 10% of the total rentals days, the apartment shall be considered as rental home.
Gross income = $7000
Now,
![Total \ expenses = (2500+9000+2400+1000+7500) - personal \ deduction[(2500+9000+2400+1000+7500)\times \frac{13}{100} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Total%20%5C%20expenses%20%3D%20%20%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%20-%20personal%20%5C%20deduction%5B%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%5Ctimes%20%5Cfrac%7B13%7D%7B100%7D%20%5D)
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
And, Net rental loss will be:



So that the Mortgage interest itemized will be "0"
.
Answer:
b. Radical
Explanation:
In 1993 the next evolution in the film industry was a Radical Evolution, which is distinguished by the implementation of groundbreaking and innovative technology. Such an innovation was the special effect techniques and advanced technology that was used in order to film the blockbuster hit of "Jurassic Park" since nothing close to what was accomplished in that movie has been done before.