Answer:
A student titrates 20.0mL of 1.0M NaOH with 2.0M formic acid, HCO2H (Ka=1.8x10-4). Formic ... How much formic acid is necessary to reach the equivalence point? a. ... At the equivalence point, is the solution acidic, basic or neutral? ... By adding a small amount of water to the beaker but not dissolving all of the solid. 11.
Explanation:
Answer:
Therefore the density of the sheet of iridium is 22.73 g/cm³.
Explanation:
Given, the dimension of the sheet is 3.12 cm by 5.21 cm.
Mass: The mass of an object can't change with respect to position.
The S.I unit of mass is Kg.
Weight of an object is product of mass of the object and the gravity of that place.
Density: The density of an object is the ratio of mass of the object and volume of the object.

[S.I unit of mass= Kg and S.I unit of m³]
Therefore the S.I unit of density = Kg/m³
Therefore the C.G.S unit of density=g/cm³
The area of the sheet is = length × breadth
=(3.12×5.21) cm²
=16.2552 cm²
Again given that the thickness of the sheet is 2.360 mm =0.2360 cm
Therefore the volume of the sheet is =(16.2552 cm²×0.2360 cm)
=3.8362272 cm³
Given that the mass of the sheet of iridium is 87.2 g.

=22.73 g/cm³
Therefore the density of the sheet of iridium is 22.73 g/cm³.
<span>Calculating the moles and the moles ratio of the elements gives us the ratio of atoms in each element.
Converting the percentage of element into grams
40.25% carbon = 40.25/100 = .4025 * 100 g of carbon = 40.25g of C
6.19% hydrogen = 6.19/100 = .0619 * 100g g of hydrogen = 6.19g of H
8.94% oxygen = 8.94/100 = .0819 * 100 g of oxygen = 8.19g of O
44.62% bromine = 44.62/100 = .4462 * 100 g of bromine = 44.62g of Br
Converting the grams of element into moles
(48.38 g C) (1 mol/ 12.10 g C) = 4.028 mol C
(8.12 g H) (1 mol/ 1.008 g H) = 8.056 mol H
(53.38 g O) (1 mol/ 16.00 g O) = 3.336 mol O
(44.62g of Br)(0.012515018021626 moles) = 0.55842 mol Br
Calculating the moles ratio of elements by dividing the small number of moles of an element
4.028 mol C /0.55842 = 7.2 mol C x 5 = 36 mol C
8.056 mol H / 0.55842 = 14.42 mol H = 72 mol H
3.336 mol O / 0.55842 = 5.97 mol O = 30 mol O
0.55842 mol Br / 0.55842 = 1mol Br = 5 mol Br
So the empirical formula is (C6H12O5)6Br5</span>
Answer:
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ and HCO₃⁻/CO₃²⁻
Explanation:
An acid is a proton donor; a base is a proton acceptor.
Thus, H₃PO₄ is the acid, because it donates a proton to the carbonate ion.
CO₃²⁻ is the base, because it accepts a proton from the phosphoric acid.
The conjugate base is what's left after the acid has given up its proton.
The conjugate acid is what's formed when the base has accepted a proton.
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ make one conjugate acid/base pair, and HCO₃⁻/CO₃²⁻ are the other conjugate acid/base pair.
H₃PO₄ + CO₃²⁻ ⇌ H₂PO₄⁻ + HCO₃⁻
acid base conj. conj.
base acid
Complete Question:
In the first paragraph, the words “disrobed,” “unveiling” and “deconstructed” primarily serve to (a) highlight the negative connotations that laser technology currently has, (b) emphasize the extensive reach of laser technology; (c) demonstrate the inherently unknowable characteristics of objects, even with laser technology; (d) implicitly compare lasers to other forms of technology
Answer:
(b) emphasize the extensive reach of laser technology;
Explanation:
The use of the word disrobed and deconstructed from the passage emphasizes the extensive reach of laser technology. Even without looking up the dictionary meaning of the two words, one can easily deduce that the passage is a pro-laser technology one.
- The passage presents the use of the laser technology in solar exploration.
- It also show its use by ecologists.
#learnwithBrainly