The future value of cash whose initial value is $845, at the rate of 11.3% for 7 years will be calculated using the compound interest rate, that is:
A=p(1+r/100)^n
where:
A=future amount
r=rate=11.3%=0.113
time=7 years
thus the future value of our cash will be:
A=845(1+0.113)^7
A=845(1.113)^7
A=$1,787.82
Answer: He is paid $90 last weekend.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Amount he earns per hour = $6
If he works on Saturday, he is paid time and a quarter .
Amount would be

If he works on Sunday, he is paid time and a half.
Amount would be

Number of hours he worked on Saturday = 6 hours
Number of hours he worked on Sunday = 5 hours
So, Total amount he is paid last weekend altogether is given by

Hence, he is paid $90 last weekend.
Answer:
y = √{(a - x)/2b}
Step-by-step explanation:
x=a-2by²
2by² = a - x
divide through by 2b
y² = (a - x)/2b
y = √{(a - x)/2b}
Answer:
-2.20 < z < 2.20
Step-by-step explanation:
You are saying the entire area = 0.9722
so 1 - 0.9722 = 0.0278
then we want it to fit in the middle of the normal curve with center 0
so...
0.0278/2 =0.0139 this corresponds to 2.20 on the z-score chart