Answer:
0.033 ft
Step-by-step explanation:
Let g = 32.2 ft/s2 and h be the maximum height that water can be filled before the sides shatter.
Pressure is distributed from 0 to maximum at the bottom like the following equation:

So the force generated by water pressure on the side of the tank is

where s = 6ft is the side length of the tank. This force cannot be larger than 200lb



Answer:
7.95 divided by 5 times 16 so 7.95 divided by 80= so about 10 cents
Step-by-step explanation:
Answer:
26.11% of women in the United States will wear a size 6 or smaller
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

In the United States, a woman's shoe size of 6 fits feet that are 22.4 centimeters long. What percentage of women in the United States will wear a size 6 or smaller?
This is the pvalue of Z when X = 22.4. So



has a pvalue of 0.2611
26.11% of women in the United States will wear a size 6 or smaller
Answer:
Four
Step-by-step explanation:
1. $3.10 divide by 5 = $0.62
2. $0.62 multiply by 4 = $2.48
So Levi bought 4 oranges
Answer:
£131.88 or 13188 pence
Step-by-step explanation:
1 unit = 14p
942 units = 942 x 14
942 units = 13188p
£1 = 100p
13188 ÷ 100 = £131.88
Hope this helps!